Przenośny organizer na kredki, pędzle, itp.

652 Wyświetleń
organizer na kredki
organizer na kredki

Mój mały artysta tworzy wszędzie. Na podłodze, na biurku, na stole w jadalni, w każdym miejscu gdzie tylko da się położyć kawałek kartki. Przy okazji każdej zmiany miejsca gubi kilka kredek, które potem trzeba zbierać po całym mieszkaniu. Aby ułatwić synowi przemieszczanie się z przyborami do rysowania, postanowiłem wykonać dla niego lekki, przenośny organizer, w który będzie mógł zapakować kredki, kleje, pędzle i inne niezbędne w trakcie tworzenia przybory małego artysty.

Do dzieła – budujemy organizer

Do wykonania organizera użyłem różnych kawałków sklejki brzozowej o grubości 6 i 10 mm oraz wałka drewnianego o średnicy 18 mm. Wszystkie kawałki sklejki przycięte zostały na szerokość do rozmiaru 10 cm. Długość w zależności od konkretnego elementu. Specjalnie nie podaję wymiarów, aby każdy kto zechce zbudować taki organizer, mógł dostosować go do swoich potrzeb. Otwory na uchwyt wycięte zostały w sklejce za pomocą frezarki. Można to również zrobić wiertłem łopatkowym, ale w tym przypadku otwory będą musiały być przelotowe.

Przenośny organizer na kredki

Po docięciu wszystkich elementów na odpowiedni wymiar, przystąpiłem do sklejenia całości. Potrzebne do tego celu były klej do drewna i kilka ścisków stolarskich. Smarujemy klejem elementy w miejscu ich łączenia i przykładamy delikatnie do siebie. Dla ułatwienia, można na sklejce zaznaczyć ołówkiem miejsca klejenia elementów.

Przenośny organizer na kredki
Przenośny organizer na kredki

Jeśli wszystkie elementy mamy już wstępnie sklejone, przystępujemy do ściśnięcia połączeń za pomocą ścisków stolarskich. Ściskamy z wyczuciem, aby nie uszkodzić elementów. Miejsca, w których pojawił się klej, wycieramy wilgotną szmatką. Trzeba to zrobić zanim klej wyschnie, potem będzie go można usunąć tylko mechanicznie. Na koniec sprawdzamy czy nic się nie przesunęło.

Przenośny organizer na kredki

Całość zostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia kleju. Pełną wytrzymałość spoina zyskuje po około 24 godzinach, ale ściski możemy zdjąć wcześniej.

Przenośny organizer na kredki

Wykończenie organizera

Na koniec pozostaje wykończenie organizera. Ja pomalowałem całość farbami akrylowymi, z boków namalowałem kredki. Dwie warstwy farby w zupełności wystarczyły. Po pierwszej warstwie, całość przeszlifowałem papierem ściernym 240.  Zwieńczeniem całości prac było przyklejenie na przodzie organizera imienia mojego syna. Litery wykonałem również ze sklejki, wycięte z pomocą frezarki.

Przenośny organizer na kredki
Przenośny organizer na kredki
Przenośny organizer na kredki
0 komentarzy

Napisz komentarz